Копривата принадлежи към отдел покритосеменни растения от семейство Копривови, което включва над 45 вида, главно многогодишни тревисти растения |
Все по-добър прием на нашата пролетна трапеза намира копривата
Тя е непретенциозно растение, разпространено навсякъде у нас. За храна се употребяват зелените копривени връхчета и току-що развилите се листа. Ако приемем факта, че кулинарната обработка на билката е, образно казано, парещо занимание, с растението можем да приготвяме вкусни и изключително полезни ястия.
Биохимичният състав на копривата е твърде богат. В сто грама пресни листа се съдържат близо 84 г вода, 2 г белтъчини, 3 г захари и 5 г разтворими вещества. При това белтъчините на копривата съдържат много незаменими аминокиселини. Зелените й листа са извънредно богати на витамини, минерални соли, органични, киселини, ферменти, хлорофил и багрени вещества. В сто грама листа са установени близо 90 мг витамин С и 8 мг провитамин А (каротин). Освен това има витамини от групата В, витамин Д и Е. Съдържа и значителни количества фолиева и пантотенова киселина, както и витамин К. Чрез ястия с коприва можем да си доставим още калиеви и калциеви соли. Приема се, че копривата е една от най-богатите на желязо растителни храни.
Копривата е едно от първите лечебни растения, с които ни дарява пролетта. Този зеленчук се препоръчва и от народната, и от научната медицина. С лечебен ефект се използват листата (свежи и изсушени), корените и семената. Диетолозите дори препоръчват 3-4 пъти седмично ястие от коприва при захарна болест, нарушения на менструацията, при виене на свят. Консумацията й спомага за увеличаване на млякото при кърмачките. За усилване на сърдечния мускул се пие отвара от коренищата на копривата. За укрепване и растеж косата може да се изплакне с настойка от накиснати в продължение на 24 часа корени в оцет. Чай от коприва действа пречистващо и успокоява стомашните болки.
Онези, които имат деликатен стомах, трябва да са по-внимателни към копривата. Затова пък хората, предразположени към анемия, е добре да консумират по-често ястия, сок или супа от зеленчука.
Всичко това я прави подходяща храна за уморени и анемични хора, за майки кърмачки и бременни жени. Подходяща е при усещане за слабост и обща умора.